Kıbrıs Uçak Bileti Check-in nasıl yapılır?

Kıbrıs uçak bileti aldıktan sonra havaalanında yolcu olarak yapmanız gereken işlemler mevcutdur. Bu işlemlere yolcular uymak zorundadır. Kıbrıs uçak biletinizi aldıktan sonra en az 1 saat öncesinde havalimanında olmalısınız.

Havaalanında X-ray, Check-in, Pasaport kontrolü yapılırken işlemler uzamış uçuşu kaçırırsınız hiç kimse uçuşunu ertelemek istemez. Bu yüzden 1 saat öncesinden havalimanında bulunucak şekilde kendinizi ayarlayınız. Özellikle büyük uluslararası havalimanların da daha erken gitmenizde yarar bulunur.

Havalimanı Giriş

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurt dışı olduğundan, uçuşunuzu dış hatlar terminalinden gerçekleştireceksiniz. Dış hatlar terminaline geldikten sonra kapıdan ilk girişte X-ray cihazından geçeceksiniz. Bazı kesici, delici şeylerin havaalanına alınması yasaktır.

Antalya Havalimanı

Check-in nedir?

Havayolu şirketiniz de bagaj verme ve bilet kontrolünden geçme işlemidir. Size bir boarding card verilecek ve bir kısmı yırtılacak daha sonra uçağa gideceksiniz. Eğer hava yolu firmasının sitesi ya da mobile uygulaması üzerinden Check-in yaptıysanız sadece bagaj verme işleminiz olacaktır.

Havaalanının girişinde X-ray cihazından geçtikten sonra, hangi havayolu şirketin den bilet aldıysanız oraya gidip ve bagajınızı verin. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta yurt dışı uçuşlarda bagaj hakkı firmadan firmaya değişmekle birlikte bu 15 kg dur. Eğer bu kg yu geçerseniz geçtiğiniz her kg ya Avro olarak para ödemek zorunda kalacaksınız.

Buda sizin uçak biletinizden fazla bir bagaj parası vermenize neden olacaktır. Bu yüzden el bagajları tartıldığından dolayı el bagajınıza yeteri kadar bagaj hakkı alınız.

Bagajınızı verdikten sonra Check-in işleminiz başlamış oluyor. Hemen üste 2. Kata çıkınız ve kimlik ya da pasaport hangisiyle giriş yapacaksanız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gümrük polisine onu veriniz Kıbrıs’a pasaport ya da kimlik kartıyla giriş yapabileceğiniz bir ada ülkesidir.

Kimlikle giriş yapacaksanız kimliğinizi gösterip ülkemizin gümrüğün den geçiniz uçağa geçmeden önce bagaj verirken size verilen boarding card’ın küpürünü yırtıp size verecekler artık uçağa geçebilirsiniz.

Free Shop’lar dan alışveriş yaparken dikkatli olun gümrüğe takılabilirsiniz. Herşeyin belirli bir limiti mevcutdur.

Uçuşunuz tamamladıktan sonra Kuzey Kıbrıs’a geldiğiniz de gümrük polisi bir muhaceret belgesi teslim edecek Kıbrıs’ta bunu kaybetmeyin Kıbrıs dan çıkışta sorun yaşayabilirsiniz.

Gümrük polisinin sorularına uygun cevap vermeniz ve karşılıklı müzakere ye göre size maksimum 1 ay’a kadar vize verilecek eğer işleriniz uzun sürerse muhaceret dairesinde Kıbrıs içinde durum bildirip bu günü uzatınız, yoksa günlük para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Gümrük polisinden ayrıldıktan sonra karşısınız da Free Shop’lar mevcut, yeterli miktar da alabilirsiniz ve sağ tarafta biraz yürüdükten sonra bagajınız dağıtımda, buradan bagajınızı alabilirsiniz.

Kıbrıs’a geldikten sonra ulaşım olarak KIBHAS(Türkiye’nin Havaşı) kullanabilirsiniz son derece uygun bir fiyata ulaşım işlemi gerçekleştirebilirsiniz kalacağınız yere ulaşırsınız.

İyi Uçuşlu Günler Dileriz…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir